ככל שעובר הזמן, המחשב כבר לא עומד בסטנדרטים ולכן לא יכול להציע לנו עבודה נקייה או רציפה מבלי לחוות תקלות. במקרים כאלו, טכנאי מחשבים יכול לשדרג את המחשב ולשפר את הפעילות שלו.

המחשב הפך להיות חלק משמעותי מהחיים של רבים מאתנו. כל מי שגדל בסביבת מחשבים או עובד בסביבה ממוחשבת, יש לו לפחות מחשב אחד בבית והוא עושה בו שימוש על בסיס יומיומי.

השימוש כולל גלישה באינטרנט, משחקים, כתיבת עבודות, יצירת קבצים גרפיים או עריכת תמונות וכדומה.

בשל השימוש הרב בו והעובדה שהוא תופס חלק משמעותי מהזמן הפנוי שלנו, טכנאי מחשבים הפך להיות בעל מקצוע חשוב עבורנו.

בפעם הראשונה שקונים מחשב חדש, השימוש מהנה מאוד ונראה שלא יכול להיות יותר טוב מזה.

אבל, ככל שעובר הזמן והמחשב מתיישן, הוא לא עובד כמו בהתחלה, אינו עומד בסטנדרטים הטכנולוגיים החדשים ולכן לא יכול לספק לנו עבודה נקייה או רציפה מבלי שיהיו תקלות.

את ההשלכות של תופעת ההתיישנות של המחשב מרגישים בעיקר אנשים שעובדים עם המחשב על קבצים מורכבים או תוכנות משוכללות, למשל תוכנות גרפיקה או תוכנות בתחום התלת מימד.

אנשים שעוסקים בתחומים האלה, אם לצורכי עבודה או כתחביב בלבד, יחוו שימוש לקוי במחשב; המחשב יתחיל לעבוד לאט מאוד והרבה פעמים יקרוס, ובמידה והקבצים או השינויים בהם לא נשמרו, כל העבודה שבוצעה יורדת לטמיון.

שדרוג המחשב

כאשר המחשב כבר לא מספק שימוש נאות בו, אפשר לפנות אל טכנאי מחשבים ולשדרג את המחשב לפי צורך. כמעט כל אחד צריך שדרוג של המחשב כל שנה לערך, גם אם רק על מנת לוודא שאין בו וירוסים או כדי לפנות את הזיכרון כדי לאפשר פעילות מהירה יותר של המחשב.

עבור מי שהמחשב משמש אותו לעבודות מורכבות, כמו עבודות גרפיקה ותלת מימד, השדרוג של המחשב הוא חשוב עוד יותר, וגם כולל תהליך קצת יותר מסובך.

מלבד פרמוט של המחשב או ניקוי ומחיקה של קבצים לא נחוצים שתופסים הרבה זיכרון, יש לעתים צורך להחליף את כרטיס המסך כדי שזה יתאים לדרישות החדשות של התוכנות המורכבות.

שדרוג של המחשב יכול לכלול גם הרחבת נפח הזיכרון (במידה ואין אפשרות למחוק קבצים מסוימים), ועל ידי כך ניתן לשפר משמעותית את קצב הפעילות של המחשב.

ככלל, בדיקה תקופתית של המחשב על ידי טכנאי מקצועי מתחום המחשבים יכולה לזהות תקלות שצריך לטפל בהן באופן מיידי.

בין השאר, הבדיקה יכולה לזהות בעיות במאוורר של המחשב, שקשור גם הוא לפעילות שלו- המאוורר אחראי על הטמפרטורה של המחשב והתפקיד שלו הוא לשמור עליו מפני התחממות יתר, שעלולה לא רק לפגוע בקצב הפעילות שלו כי אם גם לגרום לקריסה מוחלטת שלו.