המחשבים ורשת האינטרנט הפכו בשנים האחרונות לחלק בלתי נפרד מחיינו. הם נמצאים במסגרות העבודה, בבתים פרטיים, במוסדות החינוך, במפעלים, בקופות החולים, במוסדות הממשלתיים, וכמעט בכל מקום. המחשבים מסייעים לנו להתנהל ולנהל את העסקים בצורה שוטפת ויחד עם זאת להעביר את שעות הפנאי בשימוש בהם. לכן, אין פלא שתקלה במחשב, תקלה ברשת האינטרנט או איטיות בעבודה עשויה להוציא אותנו מכלינו. תקלות שונות אשר עשויות להתרחש מצריכות אותנו לבצע פירמוט מחשב. המחשב מצויד באמצעים לאחסון של נתונים כמו דיסק קשיח או דיסקט, פעולת הפירמוט למעשה מטפלת בכונן אשר מאחסן את הנתונים, ולעיתים אף נועדה על מנת למחוק את הנתונים השמורים על גבי הכונן, ולהחיל עליו נתונים חדשים.

מתי כדאי לפרמט את המחשב?

פירמוט מחשב עשוי לסייע בכל אחד מן המקרים הבאים:

  • עומס על המערכת: במקרה בו כונן הזיכרון עמוס בעקבות התקנות מרובות של תוכנות וקבצים, מה שגורם למערכת ההפעלה לא לפעול כראוי.
  • תקינות: במקרה בו המערכת אינה פועלת באופן תקין בעקבות מחסור מסוים בקבצים, או במקרה בו המערכת יוצרת כמות גדולה של הודעות שגיאה בעת ההפעלה.
  • איטיות: מחשב אשר בעבר התנהג בצורה מהירה יותר, והפך איטי עם הזמן. לא מדובר על אתרים אשר נטענים לאט בדפדפן, אז הבעיה היא בחיבור האינטרנט, אלא בתוכנות אשר פועלות לאט כמו וורד ותוכנות האופיס השונות.

שלבים בביצוע פירמוט מחשב  

אם יש לכם מעט ידע טכני במחשבים תוכלו לבצע פירמוט באופן עצמאי. במידה ולא תוכלו תמיד לפנות למעבדת תיקון מחשבים ניידים או נייחים.הנה לכם השלבים השונים בביצוע פירמוט מחשב:

  • תחילה, עוד לפני שמתחילים בתהליך הפרמוט חשוב לוודא כי יש בידכם התקנה חוקית ופעילה של מערכת ההפעלה.
  • אם ברשותכם מחשב נייד ללא כונן לדיסקים, על מנת לפרמט אותו תזדקקו לכונן חיצוני אשר מתחבר באמצעות USB.
  • כעת, נכניס את המחשב למצב של BIOS, כלומר נבצע הפעלה מחדש ונלחץ על כפתור ה- F12.
  • כיבוי של המחשב, הפעלתו מחדש ולחיצה רציפה על מקש ה- ENTER תתחיל את פעולת הפירמוט.
  • כעת, נבצע התקנה של מערכת ההפעלה מהכונן, נבחר את הכונן עליו אנחנו מעוניינים להתקין את מערכת ההפעלה, נבחר את השפה ונגדיר את המשתמשים השונים על גבי המחשב.

לפני ואחרי הפירמוט  

לפני פעולת פירמוט מחשב מומלץ מאוד לבצע גיבוי לכל הקבצים החשובים כמו מסמכים ותמונות. פעולת הגיבוי תמחק הכל. ניתן לעשות זאת באופן עצמאי, או באמצעות תוכנות לגיבוי. לאחר תהליך הפירמוט חשוב מאוד להתקין תוכנות הגנה כמו: אנטי וירוס, תוכנה למניעת ריגול ותוכנה המכונה "חומת אש". כל אלו ימנעו מווירוסים ותוכנות זדוניות שונות להתיישב לכם על המחשב, לפגוע בכונן הקשיח ולשבש את פעולת המחשב. אם אתם לא בטוחים שאתם מסוגלים לבצע את פעולת הפרמוט כהלכה, מומלץ בחום להזמין טכנאי מחשבים מקצועי, לצורך ביצוע הפעולה.