אתם יושבים ליד המחשב, בדיוק סיימתם לעבור על כל האימיילים של הבוקר, ואתם כבר מוכנים להתחיל את יום העבודה, ואז פתאום אתם קולטים שהשקט הופר, והתחלף בזמזום מעיק אשר מקורו במחשב. יתכן והדבר קרה מזמן, ורק עכשיו נתתם עליו את הדעת, ויתכן כי הזמזום התחיל באופן פתאומי. נכון לעכשיו המחשב מרעיש ואתם ודאי שואלים את עצמכם מה לעשות עכשיו? המאמר הבא יספק לכם את כל הסיבות לכך שהמחשב עשוי להרעיש, וגם כמה פתרונות להתמודד עם העניין.

סיבות שעשויות לגרום לרעש במחשב

ישנם מספר סיבות אשר עשויות להיות סיבות למחשב מרעיש, אנו נחלק אותם לשני חלקים עיקריים: מחשב חדש שמשמיע רעש, או מחשב ישן אשר מזמזם.

  • מחשב חדש: אם המחשב שלכם חדש יחסית, והרעש הופיע בפתאומיות, או הולך ומתגבר, זה הוא מצב אשר עשוי לשמש כסימן אזהרה. במקרה כזה מומלץ מאוד להפסיק במהרה את כל הפעילות על המחשב, ולהתקשר לטכנאי מקצועי ואמין. מומלץ מאוד שלא לנסות ולהתעסק עם המחשב במצב שכזה ללא ידע בעניין.
  • מחשב ישן: אם המחשב שלכם ישן יחסית, ישנם מספר גורמים אשר יכולים ליצור רעש. הסיבה הנפוצה ביותר לרעש מהמחשב היא חלקים זזים אשר אינם מקובעים כהלכה. הכוננים, הדיסק הקשיח והמאווררים, כולם מכילים חלקים אשר נעים על ציר במהירות. במקרה בו מדובר בכונני תקליטורים, הרעש עשוי להיות תקין, שכן הוא נפלט בעת התזוזה. במקרים אחרים הרעש כנראה נובע מתקלה, הפרעה נקודתית או בלאי של החלק. רעשים במחשב ישן יכולים להיגרם גם בעקבות רכיבים בחלקי הפח של המארז, אשר בעקבות הברגה לקויה החלו לזוז ממקומם.

כיצד ניתן לטפל במחשב מרעיש?  

במקרה בו המחשב מרעיש, תוכלו לנסות לטפל בתקלה במספר אופנים:

  • בשלב הראשון מומלץ לנסות ולאתר מאין מגיע הרעש. יש לכבות את מערכת הסאונד ואת הרמקולים, ולהיכנס לאפשרויות הסאונד של המחשב על מנת לוודא שמקור הרעש איננו משם.
  • בשלב השני ניתן לפרק את הברגים בעדינות רבה, ולפתוח את המארז. לאחר שהמארז פתוח ננסה לאתר את מקור הרעש ולבחון האם הוא מגיע כתוצאה מקצר חשמלי, האם מדובר בטרטור של מאוורר, או האם הרעש נשמע כתקתוקים שמגיעים מן הדיסק. חשוב לשים לב לרעשים אשר עשויים להיות מסוכנים כמו: חיבור חשמלי לקוי לאחד הכוננים, או מאווררים אשר מתחממים יתר על המידה.
  • לעיתים קרובות מחשב מרעיש עשוי להיות תוצאה של מאוורר אשר עבד יתר על המידה. המחשבים מצוידים במאווררים רבים, ועל מנת לאתר את התקלה יש לבודד את המאוורר הלקוי. על מנת לעשות זאת יש לכבות את המחשב ולתת לו להתקרר זמן מה. כעת, הפעילו את המחשב, הקישו על כפתור DEL, והיכנסו למצב CMOS. במצב זה כל המאווררים פועלים, אך לא פעילות מאומצת. אם המחשב שקט יותר כך, סימן שמקור הרעש הוא באחר המאווררים.