מהו לוח האם?

לוח האם של המחשב הוא אחד הרכיבים החשובים ביותר בו והוא מהווה חלק בלתי נפרד ממנו. אל לוח האם מורכבים רכיבי המחשב השונים, המתחברים אליו באמצעות חריצים מיוחדים שנמצאים בו. בעזרת מערכת מיוחדת של שבבים (צ'יפים) נוצר החיבור שבין רכיבי המחשב כולם יחד, המתחברים אל לוח האם ומאפשרים את תפקודו המלא של המחשב עצמו. ניתן לרכוש, בחנויות ובחברות השונות המתמחות בכך, לוח אם שעליו מורכבים רכיבי חומרת המחשב השונים או לבחור ולהרכיב אותם באופן עצמאי.

רכיביו השונים של לוח האם

לוח האם, מורכב, כאמור, ממספר רכיבים, המאפשרים, ביחד, את תפקודו המלא של המחשב עצמו. לוח האם כולל:

תושבת המעבד – במקרה זה אין הכוונה למעבד עצמו כי אם לתושבת שלו, כלומר החלק שאליו מתחבר מעבד המחשב. חלק זה נקרא FSB, והוא כמעין עורק ראשי דרכו עובר המידע, באמצעות הציפ' המיוחד שבלוח האם המקשר בינו לבין תושבת זו. כדי שהמידע יעבור באופן תקין יש לוודא שמהירות ה – FSB תהיה גבוהה יותר ממהירות המעבד עצמו. עובדה תאפשר בעתיד לשדרג למעבד מהיר יותר, במידה ומעוניינים.

חריצי כרטיסי זיכרון המחשב – דרך חריצים אלה ניתן לחבר למחשב את הזיכרון, כשבדרך כלל מדובר בזיכרון מסוג SDRAM או DDR. על גבי לוח האם עצמו ניתן לראות אילו סוגים של זיכרון מתחברים ללוח האם, כלומר באילו סוגי זיכרון הוא תומך. החברות האחראיות על ייצור לוח האם נוהגות לציין זאת על גביו כדי לאפשר לאלה, המעוניינים לבנות את המחשב באופן עצמאי לבחור את סוג הזיכרון המתאים.

ממשק חיבור לארד דיסק – ממשק חיבור זה מאפשר את חיבורו הישיר של הדיסק הקשיח/ההארד דיסק אח לוח האם. בנוסף, הוא זה המסוגל להעביר את המידע באופן היעיל ביותר בהתאם למהירות הדיסק הקשיח, שנעה בדרך כלל בין 100 מגה בייט ל – 150 מגה בייט. ממשק זה, הנקרא גם IDE או ATA נמצא באופן קבוע על לוח האם והוא יודע לתמוך במהירות שונות, עד ל – 150 מגה בייט.

חריצי PCI מדובר בחריצי הרחבה, המצויים גם הם בלוח האם ומאפשרים הוספה של רכיבים נוספים למחשב, או רכיבים מתקדמים יותר. בדרך כלל אפשר למצוא בלוח האם חמישה חריצי PCI, ובמקרים מסוימים אף יותר מכך. אל חריצי ההרחבה נוהגים לחבר רכיבים כמו כרטיס מסך, כרטיס רשת, כרטיס קול וגם כרטיס מודם. כמובן שככל שיש יותר חריצי הרחבה בלוח האם, כך עדיף יותר. האפשרות להוסיף פונקציות שונות למחשב היא הזדמנות להתאים את המחשב עצמו באופן ישיר לצרכיו של המשתמש וכן לשפר גם את ביצועיו.

חיבורים לציוד היקפי – בכל לוח אם אפשר גם למצוא חיבורים מיוחדים, אליהם אפשר לחבל ציוד היקפי, כמו חיבורי USB, חיבורי HDMI וגם חיבורי DVI, אליהם מתחבר מסך המחשב. אל חיבורי ה – USB מחברים בדרך כלל את מקלדת המחשב וגם את העכבר, את הרמקולים, את המדפסת, את הטלפון הסלולארי ועוד.

חשוב לדעת

במידה ומרכיבים מחשב באופן עצמאי, לרבות לוח האם, יש לוודא תחילה שהוא תואם את גודלו של מארז המחשב עצמו. יש לוודא שהוא מתאים למעבד, שאותו מעוניינים להתקין וכן תומך במהירות סוג הזיכרון שבו בוחרים. ככלל, חשוב לזכור, שככל שלוח האם של המחשב כולל במסגרתו יותר רכיבים המובנים בו, כך העלות הכוללת של המחשב תהיה זולה יותר. הדבר מתאים למי שאיננו מתכנן בעתיד לשדרג את המחשב ואיננו מעוניין לדאוג לשיפורים נוספים או הרחבות כלשהן. בזכות הפיתוחים המתקדמים בתחום, ניתן למצוא כיום לוחות אם עם כרטיסי מסך מתקדמים מאד, המובנים ישירות בלוח עצמו ומאפשרים צפייה באיכות גבוהה במיוחד.