איך לבחור כרטיס קול למחשב

ככל שעולמות המוזיקה, הטלוויזיה והקולנוע מתקדמים ומתפתחים, כך עולה החשיבות של הסאונד. מוזיקה כיום, להבדיל משירי ארץ ישראל יפה ואולדי'ז משנות החמישים והשישים, מורכבת ביותר. מוזיקה בת זמננו מורכבת משכבות רבות ויש בה דגש אדיר על כל פרט ופרט, מתוך הבנה שזו הדרך הטובה ביותר לייצר חוויה מוזיקלית שלמה.

סאונד בשירות עולם המוזיקה, הקולנוע והטלוויזיה

המוזיקה המעולה שמייצרים כיום לא נמצאת אך ורק באלבומים של להקות וזמרים, אלא גם בסדרות ובסרטים, שם משקיעים הון תועפות כדי לענג את חוש השמיעה שלנו ולהגביר את החוויה. חישבו על הסרטים והסדרות המצליחים ביותר בשנים האחרונות ועל פס הקול שליווה אותם והיה חלק מההצלחה האמנותית והכלכלית שלהם.

אבל גם אם משקיעים הון בהפקת מוזיקה נדירה, הכל תלוי בסופו של דבר בדרך בה צורכים אותה. אם הרמקולים שלנו עתיקים או המערכת צולעת, לא משנה כמה חדה המוזיקה, עד שהיא מגיעה לאוזניים שלנו היא הופכת דלה ולא מדויקת. והדבר נכון על אחת כמה וכמה לגבי כרטיס קול, שלולא ההתפתחות המטאורית שלהם בשנים האחרונות לא היינו יכולים ליהנות מסאונד ברמה גבוהה אצלנו בבית.

מה זה כרטיס קול?

מבלי להיכנס עמוק מדי לפרטים הטכניים, כרטיס קול הוא רכיב החומרה שמעבד את הסאונד במחשב, הוא מה שהופך את האותות הדיגיטליים לצלילים ולרעשים שבוקעים מהרמקולים או מהאוזניות. כמו כן, כרטיס קול גם עובד בכיוון ההפוך – הופך קולות, צלילים ורעשים הנקלטים דרך המיקרופון לאותות דיגיטליים שניתן לשמור על המחשב ולהעביר ממקום למקום.

כרטיסי הקול בימינו מצוידים במיקרו מעבד עוצמתי שיכול לעבד בעצמו את האותות וכך לאפשר למחשב לעבוד בו בזמן בצורה מהירה מבלי להשקיע בכך משאבים. ככל שכרטיס הקול איכותי יותר, כך הסאונד שאנחנו שומעים או מקליטים משיל מעצמו עיוותים והופך צלול ועמוק יותר.

ישנם שלושה סוגי כרטיסי קול: מובנה, עצמאי וחיצוני.

כרטיס קול מובנה

כרטיס קול מובנה הוא הסוג הזול והבסיסי ביותר מבין כרטיסי הקול הקיימים. הוא מחובר באופן קבוע ללוח האם של המחשב בצורה כזו שלא ניתן להפרידו. אם במחשב ישנם שקעים להתקני קול – המשמעות היא שהוא כולל כרטיס קול מובנה. היתרון של כרטיס זה הוא מחירו הנמוך וקלות השימוש, אולם מי שמחפשים סאונד מקצועי או איכותי צריכים לדעת שעיבודי הקול שלו נופלים מאלה של הכרטיסים הבאים ברשימה.

כרטיס קול עצמאי

אפשר לשדרג את כרטיס הקול גם של מחשבים בעלי כרטיס קול מובנה ולהשתמש בכרטיס עצמאי. כרטיס קול עצמאי מתחבר בקלות ללוח האם, וניתן להתאים אותו לצרכים הספציפיים שלכם, למוזיקה שאתם שומעים, לסרטים שאתם רואים, לכמה ערוצי שמע אתם זקוקים וכו'. כל שצריך לעשות הוא לבחור על פי המפרט את הסוג המתאים לכם, מבין המותגים המובילים בשוק.

כרטיס קול חיצוני

כרטיס קול חיצוני הוא הבחירה המועדפת על ידי אנשי מקצוע ועל ידי משתמשים שמבחינתם הקפדה על איכות הסאונד היא צווי של ייהרג בל יעבור. מוזיקאים בעלי אולפן הקלטות, אנשי קולנוע, וגם חובבים מושבעים ואדוקים של מוזיקה, טלוויזיה וסרטים בוחרים לעיתים קרובים בכרטיס קול חיצוני כדי להבטיח את הביצועים האיכותיים ביותר.

הכרטיס הזה לא מורכב על לוח האם של המחשב, אלא מתחבר למחשב דרך כבל USB  או FireWire ומציע אפשרויות סאונד מגוונות ואת המפרט העשיר ביותר בשוק. ניתן אף לכוון את הכרטיס לפי השימוש, בזמן אמת ובמקרים מסוימים אף בשלט רחוק. מסיבות אלה הוא גם הכרטיס היקר ביותר. לרוב, הכרטיס אף דורש חיבור נפרד לחשמל.

אז אחרי ששקלתם את הצרכים והרצונות שלכם, לקחתם בחשבון גם את התקציב, זה הזמן לחפש ביקורות על המותגים והמוצרים השונים ואז לבצע את הרכישה הנכונה ביותר עבורכם.

כרטיס קול