מחשב הוא כיום גם כלי עבודה בסיסי שאי אפשר לפעול בעולם העסקי בלעדיו, וגם מוצר חובה בכל בית, אפילו יותר ממכשיר טלוויזיה. אנשים רואים במחשב סרטים וסדרות ומשחקים משחקים מורכבים ושואבים. מכיוון שהסטנדרט שלנו מבחינת איכות תמונה ו-וידאו עלה משמעותית, שקשה למצוא כיום בתים עם טלוויזיה עתיקה שמציגה תמונה מרצדת או לא תומכת בטכנולוגיית HD. ואין באמת סיבה להתייחס למחשב בצורה שונה, שכן השימוש של שני המכשירים דומה – אנחנו מתבוננים במסך ורוצים למקסם את ההנאה שלנו ממה שניבט ממנו.

כשאנחנו פונים לרכוש מחשב אנחנו מתעמקים בשורה של פרמטרים, כמו עוצמה, מהירות, זיכרון וכדומה. האיכות של אלה היא שתקבע עבורנו האם העסקה משתלמת והאם המחשב יענה על הצרכים שלנו. אולם לעיתים קרובות החלק החשוב ביותר הוא דווקא כרטיס מסך.

מה זה כרטיס מסך?

כרטיס מסך במחשב הוא הרכיב שאחראי על ייצור הפלט הוויזואלי על גבי המסך, או במילים פשוטות יותר: על התמונות ועל הווידאו. כל התוכניות והאפליקציות שאנחנו משתמשים בהן במחשב מייצרות פלט ויזואלי דרך כרטיס המסך, שמתרגם אותו לנקודות אור על המסך, בצבעים שונים.

הנקודות האלה מוחלפות ומשתנות עשרות פעמים בשנייה, מה שמייצר את התנועה על המסך, את הווידאו, כאשר כל תמונה נקראת פריים. עד כאן ההסברים הטכניים.

האם כל כרטיס מסך מתאים לכל מחשב?

התשובה המהירה היא: לא. כרטיס מסך מתחבר למחשב דרך חריץ בלוח האם שלו ולא כל כרטיס מתאים לכל חריץ – ישנם סוגים שונים של חריצים, וחלקם אף ישנים וכבר לא קיימים במחשבים החדשים שיוצאים לשוק. אבל בסופו של דבר, בכ-70 אחוז מהמחשבים בעולם ישנו מגוון של חריצים סטנדרטיים שמתאימים גם לכרטיסי המסך המתקדמים ביותר וגם לכרטיסים רגילים.

לכן הדבר הראשון שחשוב לברר טרם הרכישה הוא אילו סוגים של חריצים, כניסות ויציאות יש במחשב כדי לוודא שישנה התאמה מלאה בין הצרכים שלנו לבין הציוד הקיים.

איך בוחרים כרטיס מסך?

כרטיסי מסך כיום הם מעבדים לכל דבר ועניין, מעין מחשבים קטנים שמאפשרים לנו ליהנות מרזולוציות גבוהות יותר במהירות שיא – בהתאם כמובן לסוג הכרטיס ואיכותו. ישנם גם כרטיסי מסך שמסוגלים להתמודד עם טכנולוגיית תלת ממד, כפי שראינו בשורה של סרטים ומשחקי מחשב בשנים האחרונות.

אז אחרי שעברנו על החריצים והכניסות, הגיע הזמן להסתכל על המותג. חשוב לוודא שכרטיס המסך שאנחנו רוכשים יוצר על ידי אחת מהחברות המובילות בעולם בתחום, אותה אנחנו מכירים מייצור רכיבים ומכשירים אלקטרוניים אחרים שנמצאים בכל בית. מבין שלל האפשרויות, כדאי לבחור בכרטיס מסך שמופיע תדיר במסכים ובמחשבים נפוצים גם בישראל וגם בעולם, מה שמעיד לרוב על איכות וביצועים.

איזו מטרה ימלא כרטיס מסך?

לפני שבוחרים את כרטיס מסך צריך להבין את הצרכים שלנו ולצמצם את האפשרויות שלנו בהתאם. אם אנחנו גיימרים שמשחקים במשחקים בעלי גרפיקה ברמה הגבוהה ביותר, אנחנו חייבים להצטייד בכרטיס מסך סופר מתקדם ועוצמתי שיודע להתמודד עם משחקים בטכנולוגיית תלת ממד.

מצד שני, אם הצרכים שלנו סטנדרטיים: עבודה, סרטונים וסרטים רגילים, לא חייבים לבחור בכרטיס המסך החזק ביותר. אם המחשב שלנו משמש אותנו לעבודה בלבד, ואין כל משמעות לאיכות התמונות והסרטונים המוצגים בו, אפשר אפילו לרכוש כרטיס מסך פשוט ולהשקיע את הכסף בחלקים אחרים של המחשב.

לאחר שבדקתם את כל הפרמטרים האלה ושיקללתם גם את הצרכים והרצונות שלכם, זה הזמן להשוות מחירים ובסופו של דבר לקבל את ההחלטה הנכונה ביותר עבורכם. בהצלחה!

כרטיס מסך