מוצאים את עצמכם בוהים שעה במסך המחשב והאתר לא נטען? כל פעולה במחשב לוקחת הרבה זמן? פתיחת תיקיה אינה נעשית באופן מידי? והטעינה בעת חיבור של כונן קשיח לוקחת יותר מידי זמן? המחשבים הפכו להיות חלק בלתי נפרד מחיינו. אנו עושים בהם שימוש לצרכי עבודה, לצרכי פנאי, משחק, היכרויות, למידה ועוד, וחלקנו אף מבלים ימים שלמים אל מול המסך. באופן כללי המחשב משרת אותנו נאמנה, אולם מה קורה במקרה בו המחשב איטי? מקרים כאלו עשויים לגרום לנו לחוסר סבלנות ולעיתים אף ויתור על הפעולה אותה רצינו לבצע, אולם אל דאגה, יש דרכים רבות להיפטר מן התופעה, ואת כולן אנו נפרט לכם כאן.

מה הם הפרמטרים שיכולים לגרום למחשב איטי?  

ישנם כמה סיבות עיקריות אשר עשויות לגרום למחשב איטי:

  • תוכנות פועלות ברקע: לעיתים, בעת הפעלת המחשב ישנן תוכנות מסוימות אשרה עשויות להיפתח ולפעול ברקע. תוכנות אשר פועלות ברקע גוזלות את משאבי המחשב והופכות אותו לאיטי. דוגמא לתוכנה כזו היא תוכנת אנטי וירוס אשר סורקת את המחשב בעת הפעלתו, וגורמת לירידה משמעותית בתפקוד המחשב. מומלץ לפתוח את מנהל המשימות של המחשב, ולבדוק אילו תוכנות פועלות ברקע וכמה זיכרון נותר, ולסגור את התוכנות אשר אינן רלוונטיות.
  • מקום בכונן הקשיח: לעיתים מחשב איטי יכול להיגרם בעקבות חוסר במקום בכונן הקשיח. חשוב לוודא כי יש לפחות 200 – 500 מגה פנויים, ובמידה ואין צריך להגדיל את המקום על הכונן על ידי מחיקה של קבצים מיותרים, וריקון של סל המיחזור.
  • וירוסים ותוכנות ריגול: תוכנות ריגול ווירוסים שונים הם אחת הסיבות העיקריות למחשב איטי. לעיתים, תוכנות אלו מצליחות להשתלט על המחשב ולגרום לנזק גם אם מותקן אנטי וירוס על המחשב. חשוב מאוד להפעיל תוכנת סריקה במחשב אשר תאתר את הווירוסים השונים, תנטרל אותם ותמחק אותם מן המחשב.
  • מחשב או מעבד שהתחממו יתר על המידה: לעיתים, המעבד או המחשב אשר פועלים זמן רב עשויים להתחמם יתר על המידה, ולהאט את פעילות המחשב. במקרה כזה מומלץ לכבות את המחשב, ולתת לו לנוח, כלומר לא לעשות עליו שום פעילות עד שמתקרר.
  • אבק ולכלוך: לעיתים, הצטברות של לכלוך או אבק בין המאווררים יכול להקטין את זרימת האוויר החופשי אל תוך המחשב, מה שגורם להתחממות של המחשב, ולהאטה בביצועים.

מתי כדאי להזעיק טכנאי?     

ברוב הפעמים תופעה של מחשב איטי ניתן לפתור באמצעות כמה פעולות פשוטות ביתיות. אולם, לעיתים האטה של המחשב עשויה להיגרם בעקבות תקלות שאין אנו יכולים לפתור בכוחות עצמנו, כמו וירוס זדוני שהשתלט על המחשב, ואז יש צורך להזעיק טכנאי מחשבים על מנת לפתור את הבעיה. במקרים כאלו מומלץ שלא להתעסק עם המחשב יתר על המידה, ולפנות לאיש מקצוע לתיקון.